Bývalý důl František / Odra

1849 - 1994

V OKD lze najít několik stejnojmenných šachet a tato je jednou z nich. Kuriozní ovšem je, že oba tyto její názvy mají další dvě. Důl František v Horní Suché (Klement Gottwald) a důl Odra, rovněž z Ostravy Přivozu, ale spíše známý pod názvy Oderka nebo Stará Odra.
Tento černouhelný důl byste dříve našli nedaleko hlavního nádraží. Kamoneuhelné těžířstvo bratří Kleinů odkoupilo od Moritze Goldschmita, Leopolda von Werheimsteina a Ing. Togese v roce 1849 důlní míry v oblasti Přívozu a Hrušova a na základě vydané koncese započaly v témže roce kutací práce a byla založena první kutací jáma. Po nálezu uhelné sloje, začala v roce 1852 přestavba kutací jámy na jámu těžní a byla pojmenována po nejstarším z bratrů Kleinových František. V roce 1855 odkoupila důl společnost Severní dráha Ferdinandova (jejím hlavním investorem byl Salomon Mayer Rothschild). Důl prošel rozsáhlou rekonstrukcí, elktrifikací, v roce 1908 byla v areálu postavena koksovna a 1913 elektrárna. Za německé okupace byla naplánovaná další velká rekonstrukce a v roce 1942 začalo hloubení centrální jámy, které však skončilo předčasně na úrovni 6. patra v hloubce 397m.
Po znárodnění byl důl František začleněn v roce 1946 pod správu Ostravsko-karvinských dolů n.p., v roce 1947 přejmenován na Generál Svoboda, v roce 1953 na Vítězný Únor a 1990 na důl Odra. Poslední vozík s uhlím vyjel na povrch v červnu 1994. Tímto dnem také skončila těžba uhlí v celé hornické Ostravě. Těžní věž dolu Odra byla odstřelena v listopadu 1998.
V současné době důl Odru připomíná pouze přívozská halda a areál koksovny Svoboda.

Související obrázky:

About